Vysočinou po stopách Otokara Březiny a Františka Bílka

interaktivní mapa - po kliknutí na barevné oblasti na mapě a na podobizny se otevře stránka s dalšími informacemi

„I duchovní dílo, má-li se dařiti, žádá příznivého klimatu a prostředí, připraveného věky,“ napsal kdysi O. Březina. Vysočina se ukázala být velmi příznivým prostředím pro řadu originálních myslitelů a umělců, kteří zde zanechali nesmazatelné stopy. Vydejme se po stopách dvojice přátel (a jejich přátel), jejichž dílo a odkaz přitahují i dnes hledače smyslu lidského bytí, hledače krásy a pravdy…

„Miluji tento svůj kraj, poněvadž s ním jdu na Golgotu: všichni budeme ukřižováni, i tato lípa, i tento žulový balvan, i tato pupava se svou olejovitou mačinkou, i toto modré nebe, i tato má studánka, i můj pes. Ale já miluji tento kraj, poněvadž vstane z mrtvých a vstoupí na nebesa. On ustavičně vstává z mrtvých a ustavičně vstupuje na nebesa a ustavičně krvácí na kříži…“ (Jakub Deml, Rodný kraj)

Počátky Pelhřimov Křemešník Telč Červený Hrádek Krasonice Stará Říše Babice Šebkovice Litohoř Moravské Budějovice Lipník Třebíč Vlčí kopec Kralice Jinošov Jasonice Tasov Žďárec Brno Nová Říše Jaroměřice nad Rokytnou


Vysočinou po stopách Otokara Březiny a Františka Bílka
Podrobnější elektronická verze k tištěné mapě vydané v roce 2022. © Společnost Františka Bílka z. s., Praha 2022.
Autoři textů: František Kožíšek, Petr Kopejska, Helena Pernicová, Martina Pekařová.
Autoři fotografií: František Kožíšek, Petr Kopejska, Helena Pernicová, Jaroslav Hedbávný, Biskupství brněnské, archiv Římskokatolické farnosti Babice, kniha Stavitel chrámu.
Grafické zpracování: Michal Kellner.
Mapový podklad © Český úřad zeměměřický a katastrální ČÚZK
Mapa vydána s laskavou podporou společnosti ČEVAK a.s.